Plyny optimalizujú výrobné procesy a umožňujú väčšiu ochranu životného prostredia.
Či už bielená viskózová buničina, nebielená kraftová buničina, baliace papiere, recyklovaná lepenka, grafické papiere alebo iné produkty – vo výrobnom reťazci od dreva po papier môže know-how a plyny od spoločnosti Messer v mnohých prípadoch pomôcť:
Kyslíková delignifikácia je osvedčená technológia bielenia a je široko používaná ako krok bielenia v procesoch ECF a TCF.
Poskytuje zníženie kappa čísla popri zachovaní pevnosti a dá sa dobre integrovať do umývacích cyklov v sulfátovom procese, čím sa zníži spotreba vody.
Vďaka svojej vysokej reaktivite je ozón obzvlášť vhodný na bielenie a dosiahnutie žiarivo bielej buničiny. Reakčný čas je krátky aj pri nízkych teplotách.
Na výrobu ozónu sa na mieste používajú generátory ozónu, ktoré sú z ekonomických dôvodov zásobované čistým kyslíkom.
Niektoré prúdy vlákien sú alkalické, ako napríklad nebielená sulfátová buničina v integrovanom mlyne (alebo DIP). Neutralizácia týchto zásobných tokov je teda nevyhnutná najneskôr pred približovacím systémom. Tradične sa ako neutralizačné činidlá používajú minerálne kyseliny, ako je kyselina chlorovodíková a kyselina sírová.
Stabilné pH je nevyhnutným faktorom pre hladký chod stroja, napríklad vplyvom na odvodňovanie, ktoré sa zlepšuje s nižším pH.
Pôsobenie mnohých pomocných chemikálií závislých od pH má tiež prospech zo stabilného pH. Keďže kyselina uhličitá je slabá kyselina, pH sa dá ľahko kontrolovať. Pufrovacia kapacita CO2 ďalej stabilizuje pH v systéme.
Zaujíma vás viac? Navštívte stránku https://www.messer.sk/vyroba-celulozy-a-papiera a zistite podrobnosti.
Využite skúsenosti našich aplikačných špecialistov. Radi vám ukážeme, ako možno pomocou technických plynov zvýšiť efektivitu výroby celulózy a papiera – napríklad optimalizáciou spaľovania, zlepšením environmentálnych parametrov alebo stabilizáciou procesov.